Ši informacija aktuali planuojantiems įsirengti saulės jėgainę
Vis didėjančios elektros kainos, o kartu ir augantis sąmoningumas ekologiškumo atžvilgiu, skatina žmones dažniau galvoti apie įvairių, atsinaujinančių energijos šaltinių pritaikymą savo buityje.
Vienas iš sparčiausiai populiarėjančių tokio pobūdžio sprendimų, žinoma, yra saulės elektrinės, todėl ši informacija aktualu planuojantiems įsirengti saulės jėgainę.
Anot LR Energetikos Ministerijos skelbiamų duomenų, vien per 2022 metus saulės energiją gaminančiųjų ūkių skaičius Lietuvoje išaugo kiek daugiau nei dvigubai.
Kaip pavyzdys, 2021 metų pabaigoje šalyje buvo apie 19 tūkstančių, o 2022 metų pabaigoje – jau daugiau nei 42 tūkstančiai savarankiškai elektros energiją gaminančių vartotojų. Ekspertų nuomone, ateinančiais metais šie skaičiai turėtų tik dar labiau augti, dėl vis gerėjančių jėgainės finansavimo sąlygų ir kur kas paprastesnės prašymų paramai gauti pateikimo tvarkos.
Jei apie saulės jegaine svarstote ir jūs, jums gali padėti mūsų trumpa atmintinė skirta susipažinti su pagrindiniais saulės jėgainės projekto aspektais.
Jėgainės pagaminamos elektros užteks visiems metams
Saulėtų dienų skaičius Lietuvoje yra pakankamas, tam, kad saulės jėgainė sugeneruotų elektros energijos atsargų visiems metams.
Daugiausiai tokių dienų, žinoma, bus vasaros metu, kurios laikotarpiu sukaupta elektros energija gali būti saugoma saulės baterijose ir panaudota vėliau.
Svarbu tinkamai įvertinti savo energijos sąnaudas
Tam, kad jėgainė gebėtų tinkamai aprūpinti jūsų namų ūkį elektra, svarbu tiksliai žinoti savo metines elektros sąnaudas.
Tai apskaičiuoti galima vadovaujantis paprasta formule:
Per mėnesį suvartojamos elektros kWh skaičių reikėtų dauginti iš 12.
Jei, tarkime, per mėnesį namų ūkis suvartoja apie 700 kWh energijos, tuomet metinės sąnaudos sieks apie 8400 kWh. Tai reiškia, jog projekte bus reikalinga saulės jėgainė turinti bent 8,4 kW galią.
Tiesa, planuojant jėgainės projektą, vertėtų pagalvoti ir apie savo ateities planus. Jei, kaip pavyzdys, vėliau galvojate įsirengti įkrovimo stotelę elektromobiliui ar šilumos siurblį, ūkio metinės sąnaudos išaugs, todėl rekomenduotume šiek tiek galingesnės jėgainės projektą.
Jei tiksliai apskaičiuoti elektros sąnaudas namų ūkyje yra sudėtinga, vertėtų kreiptis į savo projekto rangovą, kuris atliks tikslius skaičiavimus.
Tinkama lokacija ir vietos kiekis jėgainei
Kitas labai svarbus aspektas yra tinkamai parinkta lokacija saulės jėgainei ir pakankamas vietos kiekis moduliams.
Kaip žinia, dažniausiai tokios elektrinės projektas yra planuojamas ant namo stogo, todėl plačiau papasakosime apie tai kiek vietos reikia ant šlaitinio ir plokščio stogo įrengiamoms elektrinėms.
Šlaitinis stogas – Vienai 1 kW galios elektrinės panelei bus reikalinga apie 6m² ploto ant stogo. Taigi, jeigu kalba eina apie standartinę 10 kW galios saulės elektrinę, prireiks apie 60m² ploto.
Plokščias stogas – dėl unikalios stogo konstrukcijos, 1 kW galingumo panelei čia reikės apie 10 m² ploto. Tokiu atveju, standartinei 10 kW elektrinei reikės apie 100m² ploto ant stogo.
Pagrindiniai saulės elektrinės priežiūros principai
Saulės elektrinių priežiūra yra ganėtinai paprastai.
Svarbiausias dalykas ką reikėtų atlikti vartotojui, tai periodiškai patikrinti ar ant panelių paviršiaus nėra susikaupusių dulkių, lapų ar purvo. Tas ypač svarbu savininkams, turintiems jėgaines ant plokščių stogų kur nėra nuolydžio.
Jei pastebėjote panelės deformaciją, įskilimą ar kitokį pažeidimą, tuomet reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistus prižiūrinčius jūsų saulės elektrinę.
Nuo ko priklauso elektrinės kaina?
Kiek tiksliai kainuos saulės elektrinė priklausys nuo projekto ypatybių.
Paprastai yra du standartiniai elektrinės įsigijimo variantai:
- Žmogus iš rangovo įsigija pilną elektrinės projektą – tokiu atveju į kainą įeina pagrindiniai saulės elektrinės komponentai, montavimo ir projektavimo darbai, reikalingų dokumentų sutvarkymas.
- Žmogus įsigija komponentus ir įrengimu rūpinasi pats – tokiu atveju yra mokama tik už pagrindinius elektrinės komponentus, o visais kitais niuansais vartotojas rūpinasi pats.
Nors pastarasis variantas kainuos pigiau, tinkamas elektrinės įrengimas pagal visus standartus yra nelengva užduotis. Čia taip pat reikės įvertinti ir jūsų stogo dangos tipą, nuolydį, papildomas reikalingas konstrukcijas ir kitus niuansus.
Rekomenduotume elektrinės įrengimą patikėti specialistams.
Ar galima gauti paramą saulės elektrinės įrengimui?
Taip.
Tiek individualių namų, tiek daugiabučių namų gyventojai pageidaujantys įsirengti saulės elektrinę, gali pasinaudoti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) suteikiama parama projektui įgyvendinti.
Su jos pagalba galima sėkmingai padengti net iki 30% išlaidų. 1kw yra taikoma 323 eurų subsidija.
Jei kaip pavyzdys projekte yra planuojama 5 kw galios saulės elektrinė, tai reikš, jog galima gauti 1615 eurų siekiančią subsidiją iš valstybės.
Labai svarbu pasirinkti ir kompetentingą rangovą
Didelės reikšmės sėkminga elektrinės projekto įgyvendimui turės ir jos rangovas.
Manome, jog svarbiausi dalykai įrodantys specialistų kompetenciją yra:
- Turima patirtis – ilgametę patirtį turintys specialistai padės įgyvendinti visus lūkesčius atitinkantį elektrinės projektą.
- Valstybinių institucijų licencijos – svarbu, jog rangovas turėtų visas oficialias akreditacijas iš Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos.
- Tarptautiniai sertifikatai – tarptautinio įvertinimo sertifikatai įrodo aukštus rangovo darbo kokybės ir aplinkosaugos standartus.
- Įranga kuria prekiaujama – jei rangovas dirba tik su pasaulyje pripažintų gamintojų produkcija, tai taip pat rodo aukštą įmonės kompetenciją.
- Garantija elektrinės komponentams – rangovas privalo suteikti ilgametę garantiją pagrindiniams elektrinės komponentams tokiems kaip moduliai ar inverteris.
Šaltiniai:
https://enmin.lrv.lt/lt/naujienos/2022-metais-dvigubai-isaugo-gaminanciu-vartotoju-skaicius